Blog Kategorileri
İlandex Blog

Aşçı İş İlanları-Aşçı Arayanlarla İş Arayan Aşçılar İlandex'te buluşuyor

Aşçı iş ilanları yayınlanan onlarca ilan sitesi, gerçekten de aşçı arayan firmaların ve aşçılık işi arayanların ihtiyaçlarını karşılamaya yetiyor mu? Ücretsiz iş ve personel arama sitesi İlandex, iş arayan aşçılarla aşçı arayanları nasıl buluşturuyor? İlandex'te ücretsiz iş ilanı & iş arama ilanı nasıl verilir? Yazımızda tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.
16.4.2019 13:00:00
Okunma Sayısı : 1424
Aşçı İş İlanları-Aşçı Arayanlarla İş Arayan Aşçılar İlandex'te buluşuyor

Aşçı ilanları yayınlanan iş ilanları sitelerinden yeteri kadar dönüş alınıyor mu?


Aşçı arayan ve bu sebeple aşçı iş ilanı veren firmaların sayısı o kadar fazla ki, iş ilanları sitelerinde her gün yüzlerce yeni aşçı iş ilanı yayınlanıyor. Fakat ilanları detaylı olarak mercek altına aldığınızda, yayınlanan aşçı ve usta ilanlarının çoğunun aynı firmalar tarafından verilmiş olduğunu ve en çok takip edilen iş ilanları sitelerinde bile, aylarca aynı ilanların dönüp durduğunu kolayca fark edebiliyorsunuz. 
Aşçılık işi bulmak için sık sık iş ilanları sitelerini ziyaret edenlerin şevkini kıran bu tablo, iş arayan aşçı ve ustaların bu platformlar aracılığıyla iş bulabilme ihtimallerinin çok düşük olduğu kanısına vararak site ziyaretlerinin seyrekleşmesine ve dolaylı olarak da ilanların yeterli sayıda başvuru alamamasına neden oluyor.
 

İş ilanları siteleri, aşçı ihtiyacına sürdürülebilir çözüm üretebiliyor mu?


Aşçı, usta ihtiyacı için düzenli olarak iş ilanı verebilen bir kaç kurumsal firma dışında, bu işe sürekli olarak bütçe ayırabilen şirketlerin sayısının tahmin edilenin çok altında olduğunu gösteren bu durum aslında, iş ilanları yayınlanan sitelerin hizmet sektöründeki firmaların personel ihtiyaçlarına sürdürülebilir bir çözüm üretilemediğini ortaya koyuyor.
Aşçı bulmak için iş ilanı verenler, ilan süresi dolana kadar geçen süreçte gelen başvurular arasından ihtiyaçlarına uygun bir aday bulup işe yerleştiremediklerinde, müşteri şikayetleri ile zedelenen marka itibarı, memnun edilemeyen müşterilerin kaybıyla başlayıp kepenk indirmeye kadar uzanan büyük ticari kayıplara yol açabiliyor.
 

Aşçı Usta İş İlanına yeterince başvuru alamayan işverenler ne yaşıyor?


Bir personelin işten ayrılmasıyla başlayan zincirleme aksaklıklarla başa çıkmaya çalışan işverenlerin, yeni personel bulana kadar geçen süreçte, yeni bir iş ilanı verip beklemekten başka çaresi olmuyor.
İhtiyaca uygun bir personel bulmak umuduyla zorunlu olarak katlanılan bu sancılı süreç, ne yazık ki her seferinde istenildiği kadar verimli sonuçlar vermeyebiliyor.
Yayınlanması için hatırı sayılır meblağlar ödediği halde personel bulamayanların, ilan için ödedikleri parayı çöpe atmış gibi hissetmelerine sebep olan bu durum, pek çok işvereni süresi dolan ilanı yenilemektense alternatif personel arama kanalları aramaya yöneltiyor.
 

Aşçı arayan firmaların alternatif kanal arayışına ücretsiz çözüm:İlandex


Aşçı arayan firmaların, personel bulmak için iş ilanları sitelerine ilan vermek yerine farklı kanalları tercih etmelerinin altında çoğu zaman, başvurularının acil aşçı ihtiyacına zamanında cevap veremiyor olması yatıyor.
Aşçı arayanların, iş ilanları sitelerine ilan vermeyi tercih etmemelerinin bir diğer sebebi de, aşçı İlanlarına yapılan başvuruların tatmin edici rakamlara ulaşamaması oluyor. İlan sitelerine ödedikleri ücret nispetinde fayda görmedikleri kanaatine kapılan işverenler, alternatif personel bulma kanalları aramaya başlıyorlar.
Tam da bu arayışa giren işverenler ve iş arayanlar için özel olarak tasarlanmış olan ücretsiz ilan sitesi İlandex, aşçılık mesleği yapanlarla aşçı arayanları anında ve aracısız olarak buluşturuyor.
Hem iş arayanların hem de personel arayanların ücretsiz ilan verebildiği İlandex, iş ve personel arama süreçlerini kolay ve yönetilebilir kılan yapısıyla, istihdam sorununa son derece köklü bir çözüm getiriyor.


Madalyonun diğer yüzü: İşverenlere ulaşamamak adayları demoralize ediyor!


Aşçı arayan firmaların iş ilanı verdiği İnsan kaynakları sitelerinin çalışma prensibi, iş arayanların ilana başvurması ve ilan verenlerin bu başvuruları inceleyip değerlendirerek uygun bulunan adaylara dönüş yaparak iş görüşmesine davet etmesi üzerine kurulu, yani ilanlara başvuruda bulunan ve başvuru sürecini takip etmek isteyen adaylar, iş başvurularını değerlendirecek olan yetkiliye hiç bir şekilde ulaşamıyorlar. 
Diğer taraftan, işverenler belli bir bedel karşılığında iş arayan adayların iletişim bilgilerini görebiliyorlar, yani aslında aracı kurum olan çalışan İK sitelerinde, ticari kazanımları baltalamamak adına sadece tek taraflı bir iletişime müsaade ediliyor.
Hizmet sektörü dışındaki meslek grupları için çok da büyük problem teşkil etmeyen bu işleyiş, personel sirkülasyonunun çok yoğun yaşandığı gıda sektörü çalışanları için kesinlikle uygun değil, çünkü sık sık iş değiştirmek zorunda kalan aşçı ve ustalar için işsiz geçen her gün büyük kayıp. 
Aynı anda onlarca iş ilanına başvuruda bulunan adayların, başvurularının durumunu takip etme ve işverene direk ulaşma şanslarının olmaması, uzun değerlendirme süreçleri boyunca işsiz ve umutsuzluk içinde beklemek zorunda kalındığında yaşanan stresi daha da arttırıyor.
Başvuru yapılan ilanların çoğundan geri dönüş alınamıyor olması ve bu süreçte yaşanan maddi sıkıntılar yüzünden artan kaygı, adayların demoralize olup eve kapanmalarına sebep olabiliyor. Bu durumu engellemenin tek yolu, iş ilanı veren ve başvuruları değerlendirecek olan yetkili iletişim bilgilerinin İlandex'te olduğu gibi açık olarak yayınlanması.
 

İK sitelerinde gizli tutulan 'ilan veren iletişim bilgileri' İlandex'te açık!


İK sitelerinin tek taraflı iletişim sağlayan yapısının, gıda sektörünün ihtiyaçlarına cevap veremediğini tespit eden İlandex, iletişim bilgilerinin açık olarak yayınladığı personel & iş arama ilanları aracılığıyla çift taraflı  iletişimi mümkün kılıyor.
Tarafların birbirine aracısız ve anında ulaşmalarını sağlayarak iş ve personel arama sürecini kısaltan bu işleyişten, iş arayanlar kadar personel arayanlar da memnun...
Eğer siz de aşçı olarak iş arıyorsanız, İlandex'e  dakikalar içinde Kendi İş Arama İlanınızı  verebilir veya aşçı iş ilanı veren işverenlerin telefon numaralarına direk ulaşarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. 


İlandex'te yayınlanan Aşçı ve Usta iş ilanlarına göz atmak için tıklayınız.
https://www.ilandex.com.tr/ilanlar/personel-is-ilani-ara/is-ariyorum

 

İlandex'e Ücretsiz üye olup  'Aşçı olarak İş Arıyorum' ilanı vermek için tıklayınız.
https://www.ilandex.com.tr/bireysel-uye-ol


* İş ilanlarına göz atmak için İlandex'e üye olmak zorunlu değildir. Tüm ilanları üye olmadan da inceleyebilirsiniz. Üstelik özgeçmiş formu doldurmak veya siteye özgeçmiş yüklemek gibi angarya işlerle uğraşmanız da  gerekmiyor.


Bunlar da İlginizi Çekebilir!


 
İçerik No: 085-02-SKT-1904-27-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.