Blog Kategorileri
İlandex Blog

Aşçı iş ilanları siteleri mi? Facebook aşçı grupları mı? İş arama ilanı vermek mi?

Aşçı iş ilanları verilen sitelerde yayınlanan yüzlerce aşçı ilanına bakıp da, iş arayan aşçı ve ustaların rahatça iş bulabildiklerini zannetmeyin. İş arayanların, yeteneklerine uygun, çalışma saatleri makul, ulaşımı kolay, maaşı düzenli yatan bir iş bulabilmeleri sanıldığı kadar kolay olmuyor. 
17.1.2019 21:00:00
Okunma Sayısı : 6356
Aşçı iş ilanları siteleri mi? Facebook aşçı grupları mı? İş arama ilanı vermek mi?

Aşçı iş ilanları verilen facebook grupları, aşçılık işi arayanlar için faydalı mı?


İş arayanların ve personel arayanların ücretsiz iş ilanı verebildiği, facebook gibi sosyal paylaşım platformlarında kurulan iş gruplarının sayısı artık  binlerle ifade ediliyor.
İş ve personel bulmak amacıyla kurulan bu gruplar arasında, hem üye sayısı hem de paylaşım yoğunluğu ile öne çıkan en popüler meslek gruplarının başında, Facebook Aşçı Grupları geliyor.
Sosyal paylaşım platformlarında, kurulan aşçı iş ilanları gruplarının sayısındaki bu artış, akla ister istemez, 'İş ilanları sitelerinde yayınlanan aşçı iş ilanları, aşçıların iş ihtiyacına çözüm üretemiyor mu?' sorusunu getiriyor.
İş ilanları siteleri ve Facebook gibi sosyal ağlara  iş ilanı vermenin avantaj ve dezavantajlarını irdelediğimiz bu yazımızda, her geçen gün aralarına yenileri eklenen aşçı ve usta grupları  ve iş ilanları siteleri vasıtasıyla iş aramanın artı ve eksileri üzerinde durduk.
 

İsteyen 'Aşçıyım iş arıyorum' diye ilan veriyor, isteyen 'Aşçı arıyorum' ... 


Facebook'un kuruluş amacı, iş arayanlarla personel arayanları buluşturmak olmasa da, paylaşımları sürekli takip edenlerin aradığı iş veya personeli bulma oranı iş ilanları sitelerinden aşağı kalmıyor. 
Aşçı arayanlar, Facebook'a 'Aşçı arıyorum' ilanı vererek veya iş arama ilanı verenleri arayarak personel ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. İş ilanlarına bütçe ayıramayanlar için yeni bir kanal yaratan Facebook, personel arayan işverenler için son derece cazip bir alternatif.
Ücretsiz iş ilanları yayınlanan aşçı gruplarına üye olan veya bu grupları iş bulmak amacıyla sık sık ziyaret eden aşçı ve ustaların facebook gibi sosyal ağlara olan ilgisi, platformu işverenler için de popüler kılıyor. Platformun iş arayan aşçılar arasında çok popüler olmasının altındaysa, Facebook'ta iş arayanlar tarafından da ilan verilebiliyor olması yatıyor.
Acil iş veya personel arıyorsanız, herkese açık facebook gruplarına ilan verebilir ve diğer üyelerin verdikleri iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Şansınız varsa, ilanları takip edenlerle iletişime geçerek  iyi bir iş veya personel bulabilirsiniz. 
Diğer yandan, facebook aracılığıyla personel veya iş aramanın bazı dezavantajları olduğunu da göz ardı etmemek gerek.


Facebook Aşçı grupları, iş arayan aşçılar için ne kadar verimli? 


Aşçı İş ilanları yayınlanan facebook gruplardaki ilanları takip edebilenler, dönemsel ve küçük ölçekte de olsa fayda sağlayabiliyorlar fakat, üye sayısının on binleri bulduğu aşçı gruplarında çoğu zaman o kadar çok paylaşım yapılıyor ki, ilanların pek çoğu gözden kaçabiliyor.
Facebook'un yazılımsal altyapısı, birbirini tanıyan insanların  kişisel gönderilerinin anlık olarak paylaşılması mantığı üzerine kurulduğu için, hem iş ilanları diğer gönderilerden ayrıştırılamıyor hem de  İlan tarihi veya bölgeye göre kategorize edilemiyor. 
İş ilanları yayınlanan facebook gruplarının üye ve takipçi sayıları on binleri de buluyor olsa da, ilanları diğer paylaşımlardan ayrı olarak listelemenin bir yolunun bulunmayışı, taraflar arasında sürdürülebilir bir arz talep dengesi oluşmasına müsaade etmiyor.
İş arayanlarla personel arayanların buluşmasını engelleyen bir diğer yapısal eksiklik de, her hangi bir grupta yayınlanan gönderileri, kişisel facebook hesaplarında depolamanın mümkün olmaması.
Facebook  aşçı gruplarında yayınlanan iş ilanlarının, iş ilanları sitelerinin önüne geçemeyişinin temelinde bu iki yapısal eksiklik yatıyor.
Oysa İş ilanlarını diğer gönderilerden ayrı olarak listelemenin, çalışma bölgesi ve sektöre göre filtreleyip saklamanın bir yolu olsa, iş arayanlar da personel arayanlar da  ilanlarından daha fazla verim alabilirler. 
 

Facebook'taki iş ilanı görünümlü kimlik avı tehdidi ne boyutta? 


Popüler Facebook gruplarında paylaşılan iletişim bilgilerinin, yasal denetimlerden geçmemiş ürünlerin yasadışı yollardan satış ve tanıtımı gibi amaçlarıyla toplandığı bilinen bir gerçek. 
Sosyal medyada yayınlanan ilanlar arasında, kimlik avı amacıyla paylaşılan, cazip bir iş fırsatı görünümlü gönderiler de oluyor. Bu tür İlanlara başvuru amacıyla paylaşılan iletişim bilgileri ne yazık ki, spam reklam maili, sms ile tanıtım ve tele-pazarlama gibi çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor.
Facebook gruplarına iş arama ilanı vermek isteyenlerin bir diğer çekincesi de, iş ilanları altına yapılan kötü niyetli yorumlar...
Sosyal platformları 'Çamur at izi kalsın' mantığı ile karalama amaçlı kullananların yalan beyan ve yorumları, ilan verenler tarafından fark edilip yayından kaldırılana kadar on binlerce insana ulaşmış olabiliyor.
Diğer taraftan kimi zaman da, işverenlerin verdikleri cazip iş ilanları, kimlik avı amaçlı gönderi  gibi algılanabiliyor.  Yorumlar alanına ilan sahibini rencide edecek, hakarete varan  ifadeler bırakılması üzerine farkedilen duruma müdahalede geç kalındığında marka itibarı zarar görebiliyor. Çok seyrek yaşansa da, rahatsızlık yaratabilen bu gibi durumlar, Facebook gibi sosyal ağları iş ilanı vermek için kullanırken iyi düşünmek gerektiğini ortaya koyuyor.


Aşçı iş ilanı verilen sitelerde neden iş arama ilanı da verilemiyor?


İş ilanları verilen İK siteleri, personel arayan işverenlerin verdikleri aşçı ve usta iş ilanları ile dolu, fakat bu sitelerin hiç birinde iş arayanlar ilan veremiyor.
4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasak olduğu için, sadece iş ilanı veren işverenlerden ücret alınabiliyor. İş arayanların iş arama ilanı vermelerini engelleyen bir yasa yok fakat, İK sitelerinin hiç biri bunu tercih etmiyor, çünkü iş arayanların ilan verebildiği ve işverenlerin iş arayanların iletişim bilgilerine ulaşabildiği bir işleyiş, İK sitelerinin ticari kazanç elde edebilmelerinin önünü kesiyor.
İK Siteleri aracılığı ile Personel arayan işverenlerin, İK Sitelerinin aday havuzunda bulunan personel adaylarının iletişim bilgilerine ulaşabilmeleri için ücretli iş ilanı vermeleri gerekiyor. 
Diğer taraftan, iş arayanların başvurularını işverenlere iletebilmelerinin tek yolu, özgeçmiş doldurup ilana başvuruda bulunmak oluyor.
İşverenlerle iş arayanların birbirine aracısız ve anında ulaşabilmelerine imkan tanımayan bu işleyiş ne yazık ki hizmet sektörünün acil ihtiyaçlarına çözüm üretemiyor. 
 

İş arayan Aşçıların 'Aşçıyım iş arıyorum' diye ilan verebildiği tek site:İlandex! 


Diğer yandan iş arayanlarla işverenleri ücretsiz olarak buluşturan farklı platformlar da var. 
Bu platformlar arasında yer alan ve özellikle iş arayanlar arasında artan popülaritesiyle dikkat çeken  İlandex, iş arama alışkanlıklarını tersine çeviriyor. 
İlandex'te hem iş arayanlar hem de personel arayanlar iş ilanı verebiliyorlar. İş ilanlarında paylaşılan iletişim bilgileri sitede açık olarak yayınlandığı için işverenlerle  iş arayanlar birbirlerine anında ve aracısız olarak ulaşabiliyorlar.
Bugüne kadar binlerce işveren ve çalışanı bir araya getiren İlandex'te, iş ilanlarının yanı sıra ücretsiz devir, malzeme ve motor ilanları da yayınlanıyor. Hizmet sektörü çalışan ve işverenleri,  platform sayesinde tüm sektörel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabiliyorlar.
 

Acil Personel mi arıyorsunuz?

Acil İş mi arıyorsunuz?

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir!

 
İçerik No: 079-02-SKT-1901-23-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 

 

 

Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.