Blog Kategorileri
İlandex Blog

Motorlu Kurye İş İlanlarına başvuran Motokuryeler nasıl hemen işe başlıyor?

İş ilanları sitelerine motokurye ilanı verip paket servis için kurye arayan restoranların en büyük kabusu aradıkları kuryeyi zamanında bulamamak. Paket Servis için motokurye iş ilanı veren binlerce restoran arasından sıyrılıp iş arayan kuryelerin dikkatini çekmek hiç kolay değil! 
27.12.2018 16:00:00
Okunma Sayısı : 887
Motorlu Kurye İş İlanlarına başvuran Motokuryeler nasıl hemen işe başlıyor?

Motokurye İş İlanlarına başvuranlar sorgusuz sualsiz mi işe alınıyor?


Aralarına her geçen gün yenileri eklenen paket servis restoranlarının sayısı arttıkça, paket servisi yapacak motorlu kurye bulmak işverenler için daha da zor bir hal alıyor.
Aniden Kuryesiz kalmak, işlerini bir ya da en fazla iki kurye ile döndürmeye çalışan küçük ve orta ölçekli  işletmeler için neredeyse dükkana kilit vurmakla aynı anlamı taşıyor.
İşveren kadar tüm personelin de elini kolunu bağlayan bu durum karşısında, apar topar iş ilanı vermekten başka çaresi olmayan işletme sahiplerinin, ilk başvuran adayı işe almaktan başka seçenekleri kalmıyor. 
Hal böyle olunca, Paket Servis Kuryesi olarak çalışan motorlu kuryeler, diğer meslek dallarındaki personel işe alım süreçlerinde yaşanan rutin prosedürlerle uğraşmadan, hızlı ve zahmetsizce iş bulabiliyorlar.


Günü kurtarmak için işe alım prosedürlerini es geçmek şart!


Gıda sektöründeki kıran kırana rekabet içinde ayakta kalmaya çalışan restoran sahiplerinin mücadele ettikleri sorunların temelinde, sektör dinamikleri gereği yaşanan yoğun personel sirkülasyonu yatıyor.
İşten ayrılan personelin yerine yenisini bulana kadar bekleme şansı olmayan işletme sahibi, rutin işe alım sürecinde belirleyici olan kriterlerin çoğundan vazgeçebiliyor.
Kurye iş ilanına başvuranlar arasından seçilip geçici olarak işe  alınan adaylar çoğu zaman gereken mesleki tecrübeye sahip olmadıkları için işletme ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz  kalabiliyorlar.
Buna rağmen, acil kurye arayanların çoğunluğu, prensiplerinin ödün vermek  pahasına da olsa, paket servisi sürdürebilmekten yana inisiyatif kullanarak, risk almayı tercih ediyorlar. 
Bu durum, hizmet kalitesinin ister istemez ikinci plana atılması anlamına geliyor.

 

Paket Servis Hizmetlerinde yaşanan sorunlar  silsilesi...


Restoran içinde yaşanan her türlü sorunla bir şekilde baş etmek mümkünken, paket servis hizmetlerini kurye olmadan sürdürebilmenin bir yolu yok. 
Sık sık yeniden gündeme gelen kurye istihdam soruna uzun vadeli bir çözüm üretilememesi, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ayakta kalabilmelerini imkansız kılıyor, çünkü paket servis hizmetlerinde yaşanan istikrarsızlık, markanın müşteri nezdindeki değerini yerle bir ediyor. 
Müşterilerine hizmet götürememe endişesiyle  paniğe kapılan  pek çok işveren; kimi zaman ilana ilk başvuran adayı, A2 ehliyeti olup olmadığını bile sormadan işe başlatmak zorunda kalıyor.
Çoğu zaman sırf günü kurtarmak adına, işletmenin ihtiyaçlarına uygun olmayan adayların işe başlatılmasıyla devam eden bu süreç,  bitmek bilmeyen bir sorunlar silsilesini de beraberinde getiriyor.

 

Motorlu kurye bulmakta zorlanan firmalar bir bir kepenk indiriyor!


Personel bulunana kadar geçen zorlu süreç, işten ayrılan kuryenin yerine yenisini arayan küçük işletmeler ve piyasaya yeni giriş yapan markalar için çok daha yıpratıcı olabiliyor.
Sektöre yeni giriş yapan markalar, kurye işe gelmediğinde veya işi bıraktığında yaşanacak ticari kayıptan çok, müşterilerinin güvenini kaybetmekten endişe ediyorlar.
Bir yandan kurumsal zincirlerle mücadele ederken bir yandan da marka bağımlılığı oluşturmaya çalışan binlerce küçük  esnaf ve butik işletme sahibi,  zamanında personel bulamadığı için, istikrarlı hizmet sunamıyor. 
Hatta sırf bu sebepten kepenk indirmek zorunda kalan veya dükkanını döndürmekte güçlük çeken işletmelerin sayısı azımsanamayacak kadar çok.

 

İşe yeni başlayan kuryeniz, evraklarını tamamlayana kadar işi bırakmış olabilir!


Sektördeki nitelikli personel açığı öyle boyutlara ulaşmış durumda ki, sorgusuz sualsiz işe başlatılan kuryelerin, evraklarını sonradan tamamlamalarına dahi razı  geliniyor.
Sabıka kaydı, ehliyet, sağlık raporu gibi evraklar çoğu zaman kurye işe başladıktan günler sonra teslim ediliyor olduğu için, sigorta girişi çoktan yapılmış olan personelin sabıka veya sağlıkla ilgili problemleri olduğunu tespit etmekte geç kalınabiliyor. 
Marka itibarının zedelenmesi ve yasal işe alım süreçlerini gecikmeli olarak uygulamak arasında sıkışıp kalan pek çok işveren, istemeyerek de olsa içine çekildiği bu sevimsiz sürecin doğurduğu yeni sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyor.
İşe yeni işe başlayan kuryeniz çoğu zaman, siz daha işe giriş evraklarını tamamlayıp muhasebecinize teslim edemeden işi bırakmış olabiliyor.
 

İlandex'te hem iş arayanlar ilan verebiliyor hem de işverenler!


İşletme sahiplerinin elini kolu bağlayan bu duruma sürdürülebilir bir çözüm üretmek amacı ile yola çıkan İlandex, iş arayanların da ilan vermesine imkan sunan yapısıyla iki tarafın da yüzünü güldürüyor.
Hem iş arayan kuryeler hem de motokurye arayanlar için ücretsiz bir çözüm platformu olan ilandex, hizmet sektörünü baltalayan işe alım süreçlerini tamamen tersine çeviriyor.
İş arayan kuryelerin de ilan verebildiği platformu ziyaret eden işverenler, iş arayanların verdikleri ilanlardaki iletişim bilgilerine anında ulaşıp iş teklifinde bulunabiliyorlar. 
Böylece, hem iş ilanı verip ilana yapılacak başvuruları beklemekle geçen sancılı süreçten  hem de ilan masraflarından kurtulmuş oluyorlar.
Diğer yandan, işlerinin yoğunluğundan ötürü personel adaylarını tek tek aramaya vakit bulmayanlar için, kendi iş ilanını verme seçeneği de mevcut.

 

Acil Personel mi arıyorsunuz?

 

Acil İş mi arıyorsunuz?

 

İçerik No: 077-02-SKT-1812-22-01
Yasal Uyarı: Her hakkı ilandex.com.tr'a ait olan Özgün İçerik, Fikir ve Sanat Eserleri ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır. https://www.ilandex.com.tr adresine çalışır durumda link verilerek alıntı yapılabilinir.

 
Yorum Yap
*Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra 24 saat içinde yayına alınacaktır.